Keltská hudba

Keltská hudba přibližně znamená lidovou hudbu z oblastí, kde se nějakým způsobem uchoval odkaz keltské kultury: Irsko, Skotsko, Bretaň, Asturie, Galicie, atp. Případně hudbu umělou, která určitým způsobem navazuje na tuto lidovou hudbu.

Nemáme tušení, jak skutečně vypadala keltská hudba v době Keltů, tedy přibližně od 6. století až po 1. století. př. n. l. Pokud dnes hudební produkci nazveme keltskou hudbou, tak se jedná spíše o naše představy, soudobé pojetí nebo se jedná o hudbu mnohem mladší - např. středověk nebo 19., 20. století.

Ve vykopávkách archeologové dosud nenalezli žádné keltské cd, mp3 ani jiné nahrávky. :-) Nevíme tedy, co Keltové opravdu tehdy hráli. Ale myslíme si to, mnohdy z komerčních důvodů.

Samozřejmě existuje tradiční irská, skotská, bretaňská, ... hudba. Avšak tato lidová hudba a ani její moderní podoby ve spojení s jinými žánry nejsou "pravá keltská hudba". Prostě se jedná jen o velmi vzdálenou inspiraci. Nicméně i taková inspirace má své nezpochybnitelné klady, kvalitní interprety a hodnotné písně nebo instrumentální skladby.

Keltskou hudbu exaktně definovat nelze. Což není divné, neboť v podstatě nelze definovat žádný hudební žánr. Název samozřejmě také není úplně přesný, ale obdobně se nepozastavujeme nad názvy např. vážná hudba (nemusí být vážná) nebo country (nemusí být z venkova). Prostě náš žánr keltská hudba pojmenováváme, abychom o něm mohli mluvit.

Aktuální informace o keltské hudbě a akcích také najdete v sekci Akce nebo v sekci Keltské aktivity, případně na www.facebook.com/keltska.hudba.

Keltské prameny
Akce a události
Keltové Brno
Keltská hudba
Historie Keltů
Keltské skanzeny
Keltské aktivity
Keltské oblečení
Fotogalerie
Kontakt
Facebook
Doran Rulduan
Básně
Naši partneři
Info emailem
Úvodní strana

Facebook

 

včera nov
Chcete dostávat emailem informace o činnosti ...
 
© Ornamentum


Keltské prameny
Keltské prameny - Fotogalerie