Keltské prameny a Keltové

Kdysi dávno v Evropě žili Keltové. I na území dnešní České republiky. Nejsem pamětníkem tehdejších dní, avšak věřím tomu, že odkaz Keltů zůstává stále živý.

Je však zřejmé, že máme o Keltech a jejich kultuře mnohdy jen útržkovité informace. Tedy si spoustu věcí musíme domýšlet. Mnoho věcí sice s téměř stoprocentní jistotou víme, ale ještě více věcí se pouze domníváme nebo dokonce vůbec nevíme.

A nejpřitažlivější je právě tajemno, které Kelty obklopuje. Protože Keltové své znalosti nezapisovali, nastává problém: jak zjistit jejich zvyky, obyčeje, názory? Tak se o Keltech dozvídáme jen to, co o nich napsali jiní – např. starověcí Řekové, Římané nebo irští mniši v raném středověku. Což ovšem nemusí být úplně přesné. Z archeologických vykopávek se dovídáme hodně, ale ani pochopitelně tento zdroj nemůže odpovědět na všechny otázky.

Pokud se zajímáme o Kelty, tak se mnohdy nejdená o "pravověrné" přijetí jejich tehdejšího náboženství. Pro mnoho lidí účast na keltských akcích znamená odreagování od dnešní reality formou pravidelného nebo přiležitostného trávení volného času mezi přáteli a kamarády. Že člověk aspoň na chvíli opustí uspěchané životní tempo a věnuje se něčemu, kde nachází úplně jinou životní filozofii.

Vlastně v tom vidím "výuku" dějepisu jiným způsobem, než memorování letopočtů a dalších údajů o panovnících, válkách apod.

Keltské prameny představují jednu z možností, jak dnešní člověk může pohlížet na dávnou keltskou společnost a kulturu. Tedy nakonec se s nejlepším vědomím a svědomím snažíme rekonstruovat, jak Keltové žili tehdy a jak by to vypadalo, kdyby žili dnes. Vlastně oni žijí i dnes, to jsme například my všichni, kteří hledáme keltské prameny. :-)

Keltové a Keltky všech zemí, spojte se!

Keltské prameny
Akce a události
Keltové Brno
Keltská hudba
Historie Keltů
Keltské skanzeny
Keltské aktivity
Keltské oblečení
Fotogalerie
Kontakt
Facebook
Doran Rulduan
Básně
Naši partneři
Info emailem
Úvodní strana

Facebook

 

včera nov
Chcete dostávat emailem informace o činnosti ...
 
© Ornamentum


Keltské prameny
Keltské prameny - Fotogalerie