Keltská hudba

Hudba v době Keltů

Nemáme tušení, jak skutečně vypadala keltská hudba v době Keltů, tedy přibližně od 5. století až po 1. století. př. n. l. Pokud dnes hudební produkci nazveme keltskou hudbou, tak se jedná spíše o naše představy, soudobé pojetí nebo se jedná o hudbu mnohem mladší - např. středověk nebo 19. století, 20. století.

Ve vykopávkách archeologové dosud nenalezli žádné keltské cd, mp3 ani jiné nahrávky. :-) Nevíme tedy, co Keltové opravdu tehdy hráli. Ale myslíme si to, mnohdy z komerčních důvodů.

Samozřejmě existuje tradiční irská, skotská, bretaňská, ... hudba. Avšak tato lidová hudba a ani její moderní podoby ve spojení s jinými žánry nejsou "pravá keltská hudba". Prostě se jedná jen o velmi vzdálenou inspiraci. Nicméně i taková inspirace má své nezpochybnitelné klady, kvalitní interprety a hodnotné písně nebo instrumentální skladby.

Definice keltské hudby

Keltskou hudbu exaktně definovat nelze. Což není divné, neboť v podstatě nelze definovat žádný hudební žánr. Název samozřejmě také není úplně přesný, ale obdobně se nepozastavujeme nad názvy např. vážná hudba (nemusí být vážná) nebo country (nemusí být z venkova). Prostě náš žánr keltská hudba pojmenováváme, abychom o něm mohli mluvit.

Keltská hudba přibližně znamená lidovou hudbu z oblastí, kde se nějakým způsobem uchoval odkaz keltské kultury: Irsko, Skotsko, Bretaň, Asturie, Galicie, atp. Případně tam řadíme hudbu umělou, která určitým způsobem navazuje na tuto lidovou hudbu.

Existence keltské hudby

Ohledně existence keltské hudby bychom měli nakonec poznamenat, že se jedná o vleklý problém a věčné téma různých diskuzí. Příznivci vědeckého náhledu na Kelty z hlediska historie a archeologie samozřejmě nemohou keltskou hudbu uznávat. Pro ně se jedná o název zavádějící nebo až lživý. Naopak skupina keltských nadšenců keltskou hudbu uznává, ráda poslouchá a zúčastňuje se akcí, kde se tato hudba hraje. Prostě tito nadšenci nějakou hudbu na svých akcích potřebují, tak se ztotožnili s tímto hudebním žánrem. Je logické, že oba dva pohledy se nikdy nemohou setkat a zastánci těchto názorů se nikdy nemohou shodnout.

Aktuální informace o keltské hudbě a akcích také najdete v sekci Akce nebo v sekci Keltské aktivity, případně na Facebooku fb.com/keltska.hudba.

Nahoru

© Ornamentum