Keltské prameny a Keltové

Před mnoha lety v Evropě žili Keltové. I na území dnešní České republiky. Nejsme pamětníky tehdejších dní, avšak věříme tomu, že odkaz Keltů zůstává stále živý.

Je však zřejmé, že máme o Keltech a jejich kultuře mnohdy jen útržkovité informace. Tedy si spoustu věcí musíme domýšlet. Mnoho věcí sice s téměř stoprocentní jistotou víme, ale ještě více věcí se pouze domníváme nebo dokonce vůbec nevíme.

A nejpřitažlivější je právě tajemno, které Kelty obklopuje. Protože Keltové své znalosti nezapisovali, nastává problém: jak zjistit jejich zvyky, obyčeje, názory? Tak se o Keltech dozvídáme jen to, co o nich napsali jiní: např. starověcí Řekové, Římané nebo irští mniši v raném středověku. Což ovšem nemusí být úplně přesné. Z archeologických vykopávek se dovídáme hodně, ale ani pochopitelně tento zdroj nemůže odpovědět na všechny otázky.

Pokud se zajímáme o Kelty, tak se mnohdy nejedná o "pravověrné" přijetí jejich tehdejšího náboženství (i když provádíme nějaký rituál). Pro mnoho lidí účast na keltských akcích znamená odreagování od dnešní reality formou pravidelného nebo příležitostného trávení volného času mezi kamarády. Člověk aspoň na chvíli opustí uspěchané životní tempo a věnuje se aktivitě, kde nachází úplně jinou životní filozofii. Nachází víru v přírodu a obdiv ke kultuře dávných věků.

Keltské prameny představují jednu z možností, jak dnešní člověk může pohlížet na historickou keltskou společnost. Tedy nakonec se s nejlepším vědomím a svědomím snažíme rekonstruovat, jak Keltové žili tehdy. A jak by to vypadalo, kdyby žili dnes. Vlastně oni žijí i dnes, to jsme například my všichni, kteří hledáme keltské prameny. :-)

Keltové a Keltky všech zemí, spojte se!

Nahoru

© Ornamentum