Cumhacht

Životní energie cumhacht pohání vše, co nás v životě obklopuje. Jedná se o sílu přírody, životní sílu stromů a působení přírodních živlů. Podívejme se současným pohledem na Kelty a jejich odkaz.

Oheň souvisí se sluncem a při rituálech kola roku se pomocí ohně spojujeme s bohy. Oheň také vytváří teplo domova. Oheň a jeho dým mají očistnou funkci.

Matka Země svojí plodností a úrodou živí lid. Střídají se roční období, příroda v zimě usíná, na jaře se opět se probouzí, v létě a na podzim dává své plody.

Voda znamená život, má velmi silný dar léčit a uzdravovat. Za důležitou považujeme i očistnou funkci vody. Uctíváme řeky, jezera, prameny, ale i rosu.

Vzduch známe jako vítr, který s sebou přináší mraky a déšť. Jestliže se někdo z bohů nebo bohyň promění v ptáka, může létat nad krajinou a mít přehled o veškerém dění na zemi.

Duchovní sílu a energii Keltové čerpali ve svatyních (čtyřúhelníkové valy neboli viereckschanze). Nebo v přírodě vyhledávali vyvýšená místa, kopce, posvátné háje (nemetony).

Cumhacht. Síla přírody. Životní energie. Živly.


Mystika – obsah

Nahoru

© Ornamentum